Chrome zapowiada rewolucyjne zmiany będzie ostrzegał przed stronami internetowymi bez certyfikatu SSL

Chrome zapowiada rewolucyjne zmiany <span>będzie ostrzegał przed stronami internetowymi bez certyfikatu SSL</span>

Lipiec rozpocznie się w internecie wielkimi zmianami. Google zapowiedziało bowiem, że nowa wersja przeglądarki Chrome 68 będzie posiadać funkcję oznaczania stron, które nie posiadają certyfikatu SSL jako niebezpieczne. To oczywiście zwiększy bezpieczeństwo w sieci, ale jednocześnie uderzy we właścicieli stron www bez wspomnianego szyfrowania. Jakich zmian zatem należy się spodziewać? Co to oznacza dla przeciętnego internauty?


 

Czym w ogóle jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL poznać można po zielonej kłódce znajdującej się po lewej stronie adresu danej strony internetowej. Certyfikat ten potwierdza wiarygodność witryny i jej właściciela. To potwierdzenie zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa. Dzięki SSL użytkownik wie, że dana strona jest szyfrowana, a dane są wysyłane i odbierane prosto z serwera. To połączenie bezpieczne, które nie pozwala osobom trzecim na przechwycenie danych. Dzisiaj SSL to standard w przypadku wszystkich banków i ważnych instytucji. Jednak nie wszyscy wiedzą, że z tego rozwiązania korzystać mogą również pozostali użytkownicy internetu, zwiększając w ten sposób swoją wiarygodność.


 

Jakich zmian należy spodziewać się, korzystając z przeglądarki Chrome?

Google postanowiło od lipca tego roku wprowadzić duże zmiany w zakresie bezpieczeństwa. Okazuje się, że dotkną one wiele osób i znacząco wpłyną na wyświetlanie i promowanie stron w przeglądarce Chrome. Od września tego roku nowe wersje przeglądarki będą oznaczać strony internetowe bez SSL jako niezabezpieczona, co będzie niekorzystne dla ich właścicieli. Na takie strony będzie można wprawdzie dalej wchodzić, jeżeli użytkownicy nie będą ich chętnie odwiedzać. Tym samym witryny oznaczone jako niebezpieczne znajdą się niżej w wynikach wyszukiwania i będą znajdować się na gorszej pozycji niż strony www z certyfikatem SSL.

W Polsce aż 50% internautów korzysta na co dzień właśnie z przeglądarki Chrome. Tymczasem tylko 6,41% stron łączy się przez protokół https. Zmiana będzie więc zauważalna i dotknie niemal wszystkich użytkowników internetu.


 

Co to oznacza dla zwykłych użytkowników sieci?

Dla przeciętnego użytkownika zmiany nie będą spektakularne, ale mimo to odczuwalne. Dzisiaj 80% najpopularniejszych stron www w sieci używa szyfrowania. Poza tym  jest jeszcze trochę czasu na wprowadzenie zmian. Z drugiej strony zmiany oznaczają dla użytkowników Google i Chrome większe bezpieczeństwo podczas surfowania w sieci, gdyż strony niezweryfikowane będą oznaczone jako niebezpieczne. Przełoży się to na ich niższą pozycję w wynikach wyszukiwania.


 

Co to oznacza dla właścicieli stron internetowych?

Zmiany wprowadzone przez Google dotkną przede wszystkich właścicieli stron www bez certyfikatów. Przełoży się to bowiem na niższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Z uwagi na to, jak duży udział ma Google na rynku, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie dostosowanie się do zmian, przyniesie znaczne straty w wynikach odwiedzin itd. Z drugiej strony braki te można jeszcze nadrobić i wprowadzić zmiany już teraz. Certyfikację umożliwia w końcu wiele firm.

 

Bibliografia

https://dailyweb.pl/nie-masz-ssl-na-swojej-stronie-chrome-bedzie-informowal-twoich-uzytkownikow-o-niezabezpieczonej-witrynie/

https://mediaclick.pl/google-chrome-a-certyfikat-ssl-co-zmieni-sie-od-lipca-2018/

https://www.theverge.com/2018/2/8/16991254/chrome-not-secure-marked-http-encryption-ssl

 

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY NA NASZYM BLOGU

Chrome zapowiada zmiany
16 . 05 . 2019

Wielu właścicieli sklepów internetowych decyduje się również na stworzenie i...

10 . 05 . 2019

Nie każdy, kto posiada własną stronę internetową musi znać technologie, jakie służą do jej...

5 . 05 . 2019

Dla wielu przedsiębiorców efekty, jakie zostały uzyskane podczas pozycjonowania strony...

27 . 03 . 2019

Obecnie promowanie produktów oraz usług w sieci okazje się niezwykle ważnym elementem...

5 . 03 . 2019

Projektując lub przeprojektowując stronę internetową, łatwo jest ugrzęznąć w...

3 . 01 . 2019

Zbudowanie strony internetowej to ogromne wyzwanie dla osób,...

27 . 12 . 2018

Coraz więcej klientów zdaje sobie sprawę, że sama strona internetowa...

15 . 12 . 2018

Tworzenie strony internetowej to proces bardzo złożony. Trudno jest określić,...

3 . 11 . 2018

Pozycjonowanie i jego istota.

Pozycjonowanie jest zespołem...

17 . 10 . 2018

Strona internetowa - zadbaj o każdy detal!

Aktualnie powstaje coraz więcej stron...

14 . 09 . 2018

Uruchamiając sklep internetowy należy pamiętać o wielu rzeczach. Produkty, ładna oprawa...

16 . 08 . 2018

Projektowanie stron internetowych to bardzo wymagający, ale i dający wiele...

26 . 07 . 2018

Czy możliwe jest sprawne i efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, które nie posiada...

20 . 06 . 2018

Lipiec rozpocznie się w internecie wielkimi zmianami. Google zapowiedziało bowiem, że nowa...

NAPISZ DO NAS

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od firmy Web Development z siedzibą w Skierniewicach ul. K.P. Tetmajera 2/35 informacji handlowo-marketingowych z użyciem urządzeń telekomunikacyjnych, wybierając jako formę kontaktu: Wiadomości elektroniczne (w szczególności e-mail, serwisy internetowe).
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od firmy Web Development z siedzibą w Skierniewicach ul. K.P. Tetmajera 2/35 informacji handlowo-marketingowych wybierając jako formę kontaktu: Połączenia głosowe (rozmowa telefoniczna).
Może Pani/Pan wycofać każdą z powyższych zgód w każdym momencie poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@web-development.com.pl Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

REGULAMIN PLIKÓW COOKIES

Projekt i Realizacja: Web Development

Regulamin plików cookies