Ewolucja języka HTML tworzenie strony internetowej html

4 . 06 . 2019

Autor:

Web Development

Ewolujcja języka HTML

Wygląd stron internetowych ciągle się zmienia, ta ewolucja jednak spowodowana jest dostępnością coraz to nowych technologii oraz jest efektem rozbudowywania i ciągłego rozwija tych już dostępnych. Na samym początku, strony zawierały jedynie proste treści tekstowe, a tworzenie stron www nie było usługą tak poszukiwaną. Obecnie możemy podziwiać różnego rodzaju animacje, rozbudowane funkcjonalności dedykowane użytkownikom oraz doskonale prosperujące sklepy www. Wszystko dzięki rozwojowi technologii informacyjnych, a w szczególności jednego z najpowszechniejszych i najczęściej wybieranych języków- HTMLa. Jak rozwijał się na przestrzeni lat?

 

Tworzenie strony internetowej HTML kiedyś i dzisiaj, czyli o ewolucji języka znaczników

Język HTML, czyli HyperText Markup Language na samym początku swojego istnienia, w 1991 roku zawierał zaledwie 22 znaczniki, które pozwalały na stworzenie prostej strony internetowej. Jeszcze zanim opracowano znaczniki, fizyk Tim Berners-Lee opracował prototyp hipertekstowego systemu informacyjnego, który nazwano mianem ENQIRE. Następnie, razem z Robertem Cailliau opracowali oni WordWideWeb, a więc W3, który to projekt był odpowiednim wstępem do późniejszego języka HTML. Strona, która została stworzona w oparciu o 22 znaczniki raczej w niczym nie przypominała tych stron internetowych, które obecnie są nam znane.cPoprzez pojęcie prostej strony należy rozumieć niejako sam jej szkielet. Zapoczątkowało to jednak prace nad doskonaleniem tej technologii tak, że w 1994 roku powstała organizacja o nazwie W3C. Celem jej istnienia było ciągłe rozwijanie języka, a także standardów, jakie dotyczyły tworzenia stron. Można więc powiedzieć, że HTML został stworzony do tego, aby umożliwiać tworzenie stron www poprzez opis struktury informacyjnej w ich wnętrzu.

 

Wersja HTML 2.0 oraz 3.2

Kolejna wersja tego języka pojawiła się w 1995 roku, a niedługo potem 2 lata później, została udostępniona kolejna, HTML 3.2. Tutaj możemy już mówić o pewnej rewolucji wizualnej, gdyż wśród kluczowych zmian znalazło się chociażby wprowadzenie kolorowych czcionek lub też napisów, które mogły migać. Na tamten czas najczęściej tworzono strony w oparciu o budowanie tabel, które były wielokrotnie zagnieżdżane. Dzięki temu można było mieć kontrolę nad układem strony oraz na odpowiednim rozmieszczeniem poszczególnych jej elementów.

 

Wersja HTML 4

To już kolejne lata do przodu i 1998 rok. Obok HTMLa pojawia się nowa technologia, czyli pierwsza wersja arkusza stylów CSS 1. To pozwala znacznie lepiej zatroszczyć się o warstwę wizualną strony, daje więcej możliwości jej projektowania. Znacznie lepiej można dysponować tekstem w obrębie arkusza, pojawiają się skrypty ramki oraz formularze. W tej wersji na szczególną uwagę zasługuje znacznik DIV, który pozwolił oddzielić zawartość treści strony od jej prezentacji. Potem, pojawienie się kolejnej wersji kaskadowych arkuszy stylów CSS2 sprawiło, że pojawiła się też ulepszona wersja HTMLA, a mianowicie HTML 4.01. Zbiegło się to w czasie z wprowadzeniem na rynek technologii XHTML, za którą stała organizacja W3C, która na ten moment działała już na rynku od kilku lat. Technologia ta była równoważna do HTMLa 4.01, ale składnia była już inna. Dzięki temu zabiegowi możliwe było przenoszenie dokumentów XMLa do sieci. Na ten czas postanowiono również poświęcić trochę więcej czasu weryfikacji poprawności dokumentów. We wszystkich specyfikacjach wprowadzono takie zmiany, które miały na celu wymuszać ich poprawność. Nie miała tutaj znaczenia platforma, na jakiej miał być wyświetlany dokument.
 

Język Html 5 - tworzenie stron www jakie znamy

Wersja HTML 5 - tworzenie stron www jakie znamy

Wersja najbardziej nam znana, która w formie szkicu powstała już w 2008 roku. Niestety, prace nad nią zostały chwilowo wstrzymane, głównie ze względu na fakt jej ogromnej konkurencji dla języka XHTML. Można powiedzieć, że HTML 5, który zadebiutował dopiero w 2014 roku łączy w sobie zarówno pierwszą wersję XHTMLa, jak i HTMLa w wersji 4. Po jego opublikowaniu ogłoszono również, że HTML5 jest kompatybilny ze wszystkimi wcześniejszymi specyfikacjami. Jednakże, dopiero wersja 5.1 została zarekomendowana także przez W3C. Co jest cechą charakterystyczną tego języka, który jest w powszechnym użyciu także na dzień dzisiejszy? Przede wszystkim, w porównaniu do wcześniejszych wersji, nie mamy już tutaj znacznika DIV. Technologia ta została całkowicie udoskonalona, pojawiły się kolejne znaczniki, które dają znacznie większe możliwości. Możemy do nich zaliczyć między innymi header, main, aside, nav, article czy footer. W tej najbardziej współczesnej wersji możemy też wykorzystywać znaczniki, które pozwolą nam odtwarzać pliki video oraz dźwięk bez konieczności korzystania z dodatkowych wtyczek. Wśród całkiem nowych znaczników znajdziemy także canvas, figure, details oraz summary. Tworzenie stron www z wykorzystaniem tej najbardziej współczesnej wersji języka HTML jest znacznie łatwiejsze i daje nam o wiele większe możliwości.

 

Jak widać, język HTML w bardzo krótkim czasie bardzo się zmienił i został mocno rozbudowany. Dzięki temu możemy teraz korzystać ze stron internetowych wysokiej jakości, które mogą realizować cele marketingowe, ale też pełnia funkcje informacyjne. Strony mogą mieć praktyczne zastosowanie, gdyż za ich pomocą możemy wykonać bardzo wiele operacji i załatwić bardzo wiele spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Tworzenie strony internetowej HTML to podstawowy język do stworzenia kręgosłupa strony www. Język ten nigdy nie wyjdzie z zastosowania, pokazuje to historia. Na pewno będzie rozwijać się dalej o nowe możliwości.  

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY NA NASZYM BLOGU

21 . 10 . 2019

Autor:

Web Development

Większość przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że pozycjonowanie s...

26 . 06 . 2019

Autor:

Web Development

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy pozycjonowanie stron in...

21 . 06 . 2019

Autor:

Web Development

Za pewne każdy z nas doświadczył sytuacji, kiedy zakup jakiegoś produktu...

15 . 06 . 2019

Autor:

Web Development

Strona typu One-Page jest obecnie bardzo popularnym sposobem na estetycz...

8 . 06 . 2019

Autor:

Web Development

Wielu przedsiębiorców jest świadomych tego, że sklep internetowy ...

4 . 06 . 2019

Autor:

Web Development

Wygląd stron internetowych ciągle się zmienia, ta ewolucja jednak spowod...

29 . 05 . 2019

Autor:

Web Development

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z marketingiem inte...

25 . 05 . 2019

Autor:

Web Development

Obecnie, posiadanie własnego sklepu internetowego jest szansą na naprawd...

21 . 05 . 2019

Autor:

Web Development

W każdej firmie zajmującej się tworzeniem stron internetowych pracuje os...

16 . 05 . 2019

Autor:

Web Development

Wielu właścicieli sklepów internetowych decyduje się równi...

10 . 05 . 2019

Autor:

Web Development

Nie każdy, kto posiada własną stronę internetową musi znać technologie, ...

5 . 05 . 2019

Autor:

Web Development

Obecnie promowanie produktów oraz usług w sieci okazje się niezwy...

3 . 01 . 2019

Autor:

Web Development

Zbudowanie strony internetowej to ogromne wyzwanie dla ...

27 . 03 . 2019

Autor:

Web Development

Poniżej przedstawiamy zasady projektowania stron www, w...

5 . 03 . 2019

Autor:

Web Development

Dla wielu przedsiębiorców efekty, jakie zostały uzyskane podczas ...

27 . 12 . 2018

Autor:

Web Development

Coraz więcej klientów zdaje sobie sprawę, że sama strona internet...

15 . 12 . 2018

Autor:

Web Development

Tworzenie strony internetowej to proces bardzo złożony. Trudno ...

3 . 11 . 2018

Autor:

Web Development

Co to jest pozycjonowanie?

Bardzo olbrzymia ilość i firm kt&...

17 . 10 . 2018

Autor:

Web Development

Aktualnie powstaje coraz więcej stron internetowych. Nie dzieje się to p...

14 . 09 . 2018

Autor:

Web Development

Uruchamiając sklep internetowy, należy pamiętać o wielu rzeczach. Produk...

16 . 08 . 2018

Autor:

Web Development

Projektowanie stron internetowych to bardzo wymagający, ale i dający wie...

26 . 07 . 2018

Autor:

Web Development

Czy możliwe jest sprawne i efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, kt...

20 . 06 . 2018

Autor:

Web Development

Lipiec rozpocznie się w internecie wielkimi zmianami. Google wdrożyło od...

NAPISZ DO NAS

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od firmy Web Development z siedzibą w Skierniewicach ul. K.P. Tetmajera 2/35 informacji handlowo-marketingowych z użyciem urządzeń telekomunikacyjnych, wybierając jako formę kontaktu: Wiadomości elektroniczne (w szczególności e-mail, serwisy internetowe).
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od firmy Web Development z siedzibą w Skierniewicach ul. K.P. Tetmajera 2/35 informacji handlowo-marketingowych wybierając jako formę kontaktu: Połączenia głosowe (rozmowa telefoniczna).
Może Pani/Pan wycofać każdą z powyższych zgód w każdym momencie poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@web-development.com.pl Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Web Development

ul. Stanisława Rybickiego 8 lok. 223 (Business Center)

96-100 Skierniewice

+48 502 408 411

biuro@webdevelopment.com.pl

REGULAMIN PLIKÓW COOKIES

Projekt i Realizacja: Web Development

s

Regulamin plików cookies