Technologie tworzenia stron internetowych najcześciej wykorzystywane języki programowania

10 . 05 . 2019

Autor:

Web Development

Języki tworzenia stron internetowych

Nie każdy, kto posiada własną stronę internetową musi znać technologie, jakie służą do jej stworzenia. A jednak, taka wiedza może się nam okazać bardzo przydatna i na pewno okaże się wartościowa podczas kontaktowania się z agencją informatyczną, która taką stronę będzie wykonywać.

 

Na dzień dzisiejszy, tworzenie stron internetowych najcześciej odbywa się poprzez wykorzystanie języka HTML 5, kaskadowych arkuszy stylów CSS 3, języka skryptowego JavaScript oraz PHP oraz systemu zarządzania relacyjnymi bazami danych MySql. Pamiętajmy, że to nie jedyne technologie lecz najcześciej wykorzystywane ze względu na ich możliwości oraz bezpłatny dostęp.

 

Do pracy po stronie przeglądarki wystarczy nam przeglądarka internetowa, oraz edytor kodu by mieć możliwość zaprogramować stronę internetową. Języki które wykorzystujemy po stronie klienta (przeglądarki) to HTML5, CSS, JS (JavaScript).

Jeśli chcemy wykorzystać technologię PHP i bazy danych MYSQL, potrzebujemy serwera, najcześciej stosowanym serwerem jest APACHE (bezpłatny serwer), który należy zainstalować i skonfigurować. Profesjonalne serwery Apache konfiguruje się w środowisku LINUX, lecz można również na systemie Windows. Serwer do testów możemy stworzyć w łatwy sposób na swoim lokalnym komputerze instalując wszystkie pakiety ręcznie (interpretator języka PHP, baza danych mysql i serwer Apache). Istnieją równiez specjalne programy które zawierają w sobie niezbędne oprogramowanie np: xamp. Instalując xampa mamy już gotowe środowisko do używania języków programowania po stronie serwera. Technologie wchodzące w skład programu xamp 7.2.2 (Apache 2.4.29, MariaDB 10.1.30, PHP 7.2.2, phpMyAdmin 4.7.7, OpenSSL 1.1.0g, XAMPP Control Panel 3.2.2, Webalizer 2.23-04, Mercury Mail Transport System 4.63, FileZilla FTP Server 0.9.41, Tomcat 7.0.56, Strawberry Perl 7.0.56 Portabl ). Po zainstalowaniu serwera i odpowiednim skonfigurowaniu możemy w pełni wykorzystywać dobrodziejstwa rozwiązań technologicznych po stronie serwera z połaczeniem języków działających po stronie przeglądarki.  

 

Czym tak naprawdę charakteryzują się te technologie i gdzie znajdują zastosowanie? Do czego konkretnie mogą się przydać?

 

Tworzenie stron internetowych na wiele sposobów

W celu stworzenia naprawdę ciekawej i funkcjonalnej strony internetowej, najlepiej jest użyć kilku technologii i tak też robi się to w praktyce. Tworzenie stron internetowych jest więc pewnym procesem, jeden specjalista może ją stworzyć od początku do końca, ale bardzo często proces ten dzieli się na etapy, gdzie przy jednym projekcie pracuje kilku specjalistów. Zaangażowanie w pracę nad projektem więcej niż jednej osoby zazwyczaj wymusza jego rozmach oraz wielkość. Wiele rozbudowanych funkcjonalności, które sprawiają, że nie jest to zwykła strona - wizytówka, a rozbudowany portal sprawiają, że prace mogą trwać nawet wiele miesięcy, według opracowanego wcześniej harmonogramu i specyfikacji. W przypadku bardziej zaawansowanych projektów, będziemy potrzebować specjalnego serwera www, a także bazy danych.

Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych serwerów należy obecnie Apache. Stronę internetową postawić możemy rówież na serwerze Mictosoft lub Nginx. Wykorzystując serwer umieszczamy na nim wszystkie pliki, jakie są niezbędne do poprawnego wyświetlania strony. Na takim serwerze możemy umieścić także skrzynki pocztowe, które na pewno okażą się przydatne. 

 

Technologie, które umożliwiają tworzenie stron internetowych

Niżej wymienione technologie mogą okazać się przydatne zarówno do tworzenia stron internetowych jak i wydajnie działających sklepów. Znaczna większość projektów w postaci stron, sklepów, portali internetowych wykorzystuje z olbrzymimi sukcesami poniższe języki programowania. 

 

TECHNOLOGIE TWORZENIA STRON INTERNETOWYCH:

Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne języki programowania (HTML 5-język opisu dokładniejsze przedstawienie technologii poniżej, CSS-też nie jest językiem programowania opisujemy go poniżej), które wykorzystuje się w codziennej pracy nad tworzeniem stron internetowych. Istnieją jeszcze inne technologie które są wykorzystywane przy tworzeniu stron www, których nie uwzględniłem poniżej. Na poznanie innych rozwiązań (XML-język do reprezentowania różnych danych, ASP.NET-kod wykonywany od strony serwera najczęściej IIS, Phyton-język w którym wykonano kilka fajnych frameworków które wspomagają programowanie i innych) poświęcimy osobny artykuł. 

 

  • HTML 5 (Hypertext Markup Language) jest absolutnie podstawowym językiem opisu dokumentów, który wykorzystuje się podczas tworzenia stron. Tak naprawdę, jest on raczej językiem znaczników niż językiem programowania, a posługiwanie się nim oznacza wykorzystywanie specjalnych tagów, jakie pozwolą zarówno na stworzenie samej strony jak i wszelkiej jej zawartości. Historia html jest bardzo ciekawa gdyż język powstał w 1980 roku a jego twórcą był fizyk Tim Berners-Lee. Za pomocą html-a a i udostępnianio dokumenty związanych z badaniami naukowymi. Więcej na temat historii HTML.

 

  • CSS 3 (Cascading Style Sheets), jak sama nazwa wskazuje jest kaskadowym arkuszem stylów. A jeśli tworzymy style to po prostu sprawiamy, że strona ma określony wygląd, szatę graficzną, a nawet animacje. W praktyce, tworzone są listy zdefiniowanych reguł, które pomagają nadać stronie odpowiednią estetykę, taką jaka się nam podoba i jaka będzie przystępna i atrakcyjna dla odbiorców. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że bardzo często wykorzystuje się rozmaite frameworki, które dodatkowo ułatwiają pracę ze stylami. Do najpopularniejszych między innymi należy Kube, Pure, Foundation YAML lub też Bootstrap. 

 

  • Java Script, czyli język skryptowy, za którym stoi firma Netscape. Może być wykorzystywany przed front-end deweloperów, a wówczas działa po stronie przeglądarki. Można jednak użyć go po stronie back-endu, a wtedy wykorzystuje się go jako node.js lub Ringo. Istnieje wiele frameworków, które można wykorzystywać do tworzenia różnych animacji, interaktywnych map czy innych elementów strony internetowej, które uatrakcyjniają jej wygląd. Warto tutaj wymienić chociażby React.js, Ember.js, Meteor.js, Vue.js, Titanium czy też Angular.js. W przypadku Angulara, najczęściej wykorzystuje się go do tworzenia aplikacji mobilnych, podobnie jak Titanium, który sprawdzi się nawet w przypadku tych najbardziej zaawansowanych, rozbudowanych i innowacyjnych. 

 

  • PHP - jest to język wykorzystywany po stronie serwera, jeden z powszechniej wykorzystywanych i sprawdzających się w praktyce. Jest to język skryptowy (od wersji PHP5 wprowadzono model projektowania obiektowego), który służy do obsługi różnego rodzaju baz danych.  Wykorzystuje się go również do generowania dynamicznych treści na stronie oraz do tworzenia dokumentów pdf. Warto wiedzieć, że to właśnie PHP został wykorzystany do stworzenia tak popularnych systemów CMS jak WordPress, Drupal czy platforma dla sklepów internetowych PrestaShop, czyli rozwiązań open source będących w powszechnym użytku. Jednym z popularniejszych frameworków, jaki możemy tutaj wymienić jest Symfony (oparte na wzorcu MVC – model-view-controller), który daje możliwość pracy zarówno na bazach SQL jak i NOSQL. Często wykorzystuje się także framework Larvel, który łączy w sobie najlepsze rozwiązania z takich języków jak chociażby RUBY on RAILS czy ASP.NET. Popularne są także takie frameworki jak ZEND, CAKE PHP oraz CODEINGINTER. 

 

  • MySQL - za tym systemem zarządzania relacyjnymi bazami danych stoi firma Oracle o ugruntowanej pozycji na rynku. Jest to łatwa i niezawodna baza danych z otwartym kodem źródłowym. Jest szalenie popularna i często wykorzystywana. 

 

Jak widać, tworzenie stron internetowych wymaga znajomości wielu technologii, a także niejednokrotnie elastycznego podejścia, co do tego, jakie możliwości wykorzystać, aby móc stworzyć określony produkt.

 

Należy pamietać, że powyższe języki są nieustanne rozwijane. Powstają coraz wyższe wersje języków co oznacza, że powinniśmy ciągle mieć widzę o kompatybilności względem wstecznych wersji. Jest wiele elementów które nie są wspierane czy to przez przeglądaki czy też przez wsteczne wersje komplatorów języków, silników baz danych. Pamiętajmy by korzystać z najbardziej aktualnych i bezpiecznych rozwiązań.  

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY NA NASZYM BLOGU

21 . 10 . 2019

Autor:

Web Development

Większość przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że pozycjonowanie s...

26 . 06 . 2019

Autor:

Web Development

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy pozycjonowanie stron in...

21 . 06 . 2019

Autor:

Web Development

Za pewne każdy z nas doświadczył sytuacji, kiedy zakup jakiegoś produktu...

15 . 06 . 2019

Autor:

Web Development

Strona typu One-Page jest obecnie bardzo popularnym sposobem na estetycz...

8 . 06 . 2019

Autor:

Web Development

Wielu przedsiębiorców jest świadomych tego, że sklep internetowy ...

4 . 06 . 2019

Autor:

Web Development

Wygląd stron internetowych ciągle się zmienia, ta ewolucja jednak spowod...

29 . 05 . 2019

Autor:

Web Development

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z marketingiem inte...

25 . 05 . 2019

Autor:

Web Development

Obecnie, posiadanie własnego sklepu internetowego jest szansą na naprawd...

21 . 05 . 2019

Autor:

Web Development

W każdej firmie zajmującej się tworzeniem stron internetowych pracuje os...

16 . 05 . 2019

Autor:

Web Development

Wielu właścicieli sklepów internetowych decyduje się równi...

10 . 05 . 2019

Autor:

Web Development

Nie każdy, kto posiada własną stronę internetową musi znać technologie, ...

5 . 05 . 2019

Autor:

Web Development

Obecnie promowanie produktów oraz usług w sieci okazje się niezwy...

3 . 01 . 2019

Autor:

Web Development

Zbudowanie strony internetowej to ogromne wyzwanie dla ...

27 . 03 . 2019

Autor:

Web Development

Poniżej przedstawiamy zasady projektowania stron www, w...

5 . 03 . 2019

Autor:

Web Development

Dla wielu przedsiębiorców efekty, jakie zostały uzyskane podczas ...

27 . 12 . 2018

Autor:

Web Development

Coraz więcej klientów zdaje sobie sprawę, że sama strona internet...

15 . 12 . 2018

Autor:

Web Development

Tworzenie strony internetowej to proces bardzo złożony. Trudno ...

3 . 11 . 2018

Autor:

Web Development

Co to jest pozycjonowanie?

Bardzo olbrzymia ilość i firm kt&...

17 . 10 . 2018

Autor:

Web Development

Aktualnie powstaje coraz więcej stron internetowych. Nie dzieje się to p...

14 . 09 . 2018

Autor:

Web Development

Uruchamiając sklep internetowy, należy pamiętać o wielu rzeczach. Produk...

16 . 08 . 2018

Autor:

Web Development

Projektowanie stron internetowych to bardzo wymagający, ale i dający wie...

26 . 07 . 2018

Autor:

Web Development

Czy możliwe jest sprawne i efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, kt...

20 . 06 . 2018

Autor:

Web Development

Lipiec rozpocznie się w internecie wielkimi zmianami. Google wdrożyło od...

NAPISZ DO NAS

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od firmy Web Development z siedzibą w Skierniewicach ul. K.P. Tetmajera 2/35 informacji handlowo-marketingowych z użyciem urządzeń telekomunikacyjnych, wybierając jako formę kontaktu: Wiadomości elektroniczne (w szczególności e-mail, serwisy internetowe).
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od firmy Web Development z siedzibą w Skierniewicach ul. K.P. Tetmajera 2/35 informacji handlowo-marketingowych wybierając jako formę kontaktu: Połączenia głosowe (rozmowa telefoniczna).
Może Pani/Pan wycofać każdą z powyższych zgód w każdym momencie poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@web-development.com.pl Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

Web Development

ul. Stanisława Rybickiego 8 lok. 223 (Business Center)

96-100 Skierniewice

+48 502 408 411

biuro@webdevelopment.com.pl

REGULAMIN PLIKÓW COOKIES

Projekt i Realizacja: Web Development

s

Regulamin plików cookies