Technologie wykorzystywane do tworzenia stron internetowych

Technologie wykorzystywane do tworzenia stron internetowych

Nie każdy, kto posiada własną stronę internetową musi znać technologie, jakie służą do jej stworzenia. A jednak, taka wiedza może się nam okazać bardzo przydatna i na pewno okaże się wartościowa podczas kontaktowania się z agencją informatyczną, która taką stronę będzie wykonywać.

 

Na dzień dzisiejszy, tworzenie stron internetowych najcześciej odbywa się poprzez wykorzystanie języka HTML 5, kaskadowych arkuszy stylów CSS 3, języka skryptowego JavaScript oraz PHP oraz systemu zarządzania relacyjnymi bazami danych MySql.

 

Czym tak naprawdę charakteryzują się te technologie i gdzie znajdują zastosowanie? Do czego konkretnie mogą się przydać?

 

Tworzenie stron internetowych na wiele sposobów

W celu stworzenia naprawdę ciekawej i funkcjonalnej strony internetowej, najlepiej jest użyć kilku technologii i tak też robi się to w praktyce. Tworzenie stron internetowych jest więc pewnym procesem, jeden specjalista może ją stworzyć od początku do końca, ale bardzo często proces ten dzieli się na etapy, gdzie przy jednym projekcie pracuje kilku specjalistów. Zaangażowanie w pracę nad projektem więcej niż jednej osoby zazwyczaj wymusza jego rozmach oraz wielkość. Wiele rozbudowanych funkcjonalności, które sprawiają, że nie jest to zwykła strona - wizytówka, a rozbudowany portal sprawiają, że prace mogą trwać nawet wiele miesięcy, według opracowanego wcześniej harmonogramu i specyfikacji. W przypadku bardziej zaawansowanych projektów, będziemy potrzebować specjalnego serwera www, a także bazy danych.

Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych serwerów należy obecnie Apache. Stronę internetową postawić możemy rówież na serwerze Mictosoft lub Nginx. Wykorzystując serwer umieszczamy na nim wszystkie pliki, jakie są niezbędne do poprawnego wyświetlania strony. Na takim serwerze możemy umieścić także skrzynki pocztowe, które na pewno okażą się przydatne. 

 

Technologie, które umożliwiają tworzenie stron internetowych

Niżej wymienione technologie mogą okazać się przydatne zarówno do tworzenia stron internetowych jak i wydajnie działających sklepów: 

 

  • - HTML 5 (Hypertext Markup Language) jest absolutnie podstawowym językiem opisu dokumentów, który wykorzystuje się podczas tworzenia stron. Tak naprawdę, jest on raczej językiem znaczników niż językiem programowania, a posługiwanie się nim oznacza wykorzystywanie specjalnych tagów, jakie pozwolą zarówno na stworzenie samej strony jak i wszelkiej jej zawartości. 

 

  • - CSS 3 (Cascading Style Sheets), jak sama nazwa wskazuje jest kaskadowym arkuszem stylów. A jeśli tworzymy style to po prostu sprawiamy, że strona ma określony wygląd, szatę graficzną, a nawet animacje. W praktyce, tworzone są listy zdefiniowanych reguł, które pomagają nadać stronie odpowiednią estetykę, taką jaka się nam podoba i jaka będzie przystępna i atrakcyjna dla odbiorców. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że bardzo często wykorzystuje się rozmaite frameworki, które dodatkowo ułatwiają pracę ze stylami. Do najpopularniejszych między innymi należy Kube, Pure, Foundation YAML lub też Bootstrap. 

 

  • - Java Script, czyli język skryptowy, za którym stoi firma Netscape. Może być wykorzystywany przed front-end deweloperów, a wówczas działa po stronie przeglądarki. Można jednak użyć go po stronie back-endu, a wtedy wykorzystuje się go jako node.js lub Ringo. Istnieje wiele frameworków, które można wykorzystywać do tworzenia różnych animacji, interaktywnych map czy innych elementów strony internetowej, które uatrakcyjniają jej wygląd. Warto tutaj wymienić chociażby React.js, Ember.js, Meteor.js, Vue.js, Titanium czy też Angular.js. W przypadku Angulara, najczęściej wykorzystuje się go do tworzenia aplikacji mobilnych, podobnie jak Titanium, który sprawdzi się nawet w przypadku tych najbardziej zaawansowanych, rozbudowanych i innowacyjnych. 

 

  • - PHP - jest to język wykorzystywany po stronie serwera, jeden z powszechniej wykorzystywanych i sprawdzających się w praktyce. Jest to język skryptowy (od wersji PHP5 wprowadzono model projektowania obiektowego), który służy do obsługi różnego rodzaju baz danych.  Wykorzystuje się go również do generowania dynamicznych treści na stronie oraz do tworzenia dokumentów pdf. Warto wiedzieć, że to właśnie PHP został wykorzystany do stworzenia tak popularnych systemów CMS jak WordPress, Drupal czy platforma dla sklepów internetowych PrestaShop, czyli rozwiązań open source będących w powszechnym użytku. Jednym z popularniejszych frameworków, jaki możemy tutaj wymienić jest Symfony (oparte na wzorcu MVC – model-view-controller), który daje możliwość pracy zarówno na bazach SQL jak i NOSQL. Często wykorzystuje się także framework Larvel, który łączy w sobie najlepsze rozwiązania z takich języków jak chociażby RUBY on RAILS czy ASP.NET. Popularne są także takie frameworki jak ZEND, CAKE PHP oraz CODEINGINTER. 

 

  • - MySQL - za tym systemem zarządzania relacyjnymi bazami danych stoi firma Oracle o ugruntowanej pozycji na rynku. Jest to łatwa i niezawodna baza danych z otwartym kodem źródłowym. Jest szalenie popularna i często wykorzystywana. 

 

Jak widać, tworzenie stron internetowych wymaga znajomości wielu technologii, a także niejednokrotnie elastycznego podejścia, co do tego, jakie możliwości wykorzystać, aby móc stworzyć określony produkt.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY NA NASZYM BLOGU

Technologie do tworzenia stron
16 . 05 . 2019

Wielu właścicieli sklepów internetowych decyduje się również na stworzenie i...

10 . 05 . 2019

Nie każdy, kto posiada własną stronę internetową musi znać technologie, jakie służą do jej...

5 . 05 . 2019

Dla wielu przedsiębiorców efekty, jakie zostały uzyskane podczas pozycjonowania strony...

27 . 03 . 2019

Obecnie promowanie produktów oraz usług w sieci okazje się niezwykle ważnym elementem...

5 . 03 . 2019

Projektując lub przeprojektowując stronę internetową, łatwo jest ugrzęznąć w...

3 . 01 . 2019

Zbudowanie strony internetowej to ogromne wyzwanie dla osób,...

27 . 12 . 2018

Coraz więcej klientów zdaje sobie sprawę, że sama strona internetowa...

15 . 12 . 2018

Tworzenie strony internetowej to proces bardzo złożony. Trudno jest określić,...

3 . 11 . 2018

Pozycjonowanie i jego istota.

Pozycjonowanie jest zespołem...

17 . 10 . 2018

Strona internetowa - zadbaj o każdy detal!

Aktualnie powstaje coraz więcej stron...

14 . 09 . 2018

Uruchamiając sklep internetowy należy pamiętać o wielu rzeczach. Produkty, ładna oprawa...

16 . 08 . 2018

Projektowanie stron internetowych to bardzo wymagający, ale i dający wiele...

26 . 07 . 2018

Czy możliwe jest sprawne i efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, które nie posiada...

20 . 06 . 2018

Lipiec rozpocznie się w internecie wielkimi zmianami. Google zapowiedziało bowiem, że nowa...

NAPISZ DO NAS

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od firmy Web Development z siedzibą w Skierniewicach ul. K.P. Tetmajera 2/35 informacji handlowo-marketingowych z użyciem urządzeń telekomunikacyjnych, wybierając jako formę kontaktu: Wiadomości elektroniczne (w szczególności e-mail, serwisy internetowe).
Wyrażam zgodę na otrzymywanie od firmy Web Development z siedzibą w Skierniewicach ul. K.P. Tetmajera 2/35 informacji handlowo-marketingowych wybierając jako formę kontaktu: Połączenia głosowe (rozmowa telefoniczna).
Może Pani/Pan wycofać każdą z powyższych zgód w każdym momencie poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres biuro@web-development.com.pl Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.

REGULAMIN PLIKÓW COOKIES

Projekt i Realizacja: Web Development

Regulamin plików cookies